wtorek, 4 września 2012

co Winno a co nie poWinno

Dzisiaj, co Winno lub niepoWinno znaleźć się w kryminale, czyli kilka wskazówek jak napisać dobrą powieść detektywistyczną według Van Dine’a:


1. Nie stosujemy wobec czytelnika żadnych zwodniczych sztuczek, ponieważ umniejszają one szanse na rozwikłanie zagadki. 
2. Ani prowadzący sprawę policjant, ani detektyw nie poWinni okazać się sprawcami morderstwa. 
3. Warto wykluczyć jakikolwiek wątek miłosny. 
4. Winowajca musi być zdemaskowany poprzez wyciągnięcie logicznych wniosków – nie przez przypadek, czy przyznanie się do winy. 
5. Główną postacią powieści detektywistycznej jest detektyw, który zbiera wskazówki, tropy, które doprowadzą go do odkrycia prawdy. 
6. Zagadka poWinna zostać rozwikłana w sposób zgodny z prawami natury. 
7. Winnym musi okazać się osoba odgrywająca mniej lub bardziej znaczącą rolę. 
8. Zagadkę należy skonstruować tak, by czytelnik po przeczytaniu książki stwierdził, że rozwiązanie było w zasięgu jego ręki i doszedłby do niego, gdyby był równie sprytny jak detektyw. 
9. Ważnym jest, aby akcja powieści detektywistycznej była wartka i nie została zahamowana przez zbędne opisy oraz próby wprowadzenia nastrojowości. 
10. Morderstwo nie poWinno okazać się samobójstwem lub też przypadkiem. 
11. Aby trafić do czytelnika warto zastosować motywy natury osobistej, a zrezygnować na przykład z tła politycznego itp. 

Wskazówki Van Dine'a są przydatne dla każdego młodego pisarza, ale doskonale wiemy, że co w teorii jest dobre, nie zawsze sprawdza się w praktyce. Zresztą jakie jest Wasze zdanie na temat tego jak poWinna wyglądać współczesna powieść detektywistyczna?:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz