wtorek, 7 sierpnia 2012

Kryminalny maraton


Uwaga! Zapraszam do udziału w kolejnym konkursie z bardzo lubianej przez Was serii! Zabawa znów potrwa tydzień, a do wygrania 2 niespodzianki od Repliki.

Codziennie (z wyjątkiem weekendu) na blogu pojawiać się będzie zadanie. Tym razem jednak nie będą to tylko zagadki ;]. 2 osoby spośród tych, które wykonają wszystko zostaną nagrodzone niespodziankami.

Założę się, że nie możecie się doczekać :) Ja też ^^.

Na dziś przygotowałam dla Was kilka ciekawostek z daktyloskopii, a konkretnie 3 główne cechy linii papilarnych, które sprawiają, że nasze odciski palców są tak wyjątkowe!


Główne cechy linii papilarnych:


  • Niezmienność. Linie papilarne powstają już w piątym miesiącu życia płodu. Są takie same przez całe życie człowieka i nie zmieniają się aż do rozpadu gnilnego ciała po śmierci.
  • Nieusuwalność. Starte listewki skórne podlegają naturalnej regeneracji wraz z naskórkiem pierwotnym. Jeżeli skóra właściwa została uszkodzona, to tworzą się blizny powodujące występowanie cech charakterystycznych na rysunku linii papilarnych.
  • Niepowtarzalność. Nie ma dwóch ludzi posiadających takie same (identyczne) układy cech charakterystycznych linii papilarnych. Angielski kryminalistyk Galton dowiódł, że przypadek identyczności dwóch wzorów może się zdarzyć dopiero w masie 64 mld. ludzi.


64 miliardów ludzi jednocześnie na tej samej planecie chyba się tak szybko nie doczekamy, więc zawsze, kiedy Ci źle, pomyśl sobie, że ze względu na swoje linie papilarne, nieważne, co mówią inni - JESTEŚ WYJĄTKOWY :)

A te informacje na pewno przydadzą się jeszcze podczas zabawy.

2 komentarze: